MÜTEMMİM CÜZ

Editör: Dora Günel

Fotoğrafçılar : Serpil Gönüllü, Lizet Levi, Hatice Çevik, Seval Karaoğlu, Hatice Ataç, Kamile Kurt, Seçkin Yenici, Mustafa Mesut Şık, Sinem Erdoğan, Tansel Atasagun, Füsun Karaman, Aytekin Göktürk, Şerife Kahve, Hülya Mutlu, Ayla Güvenç İmir, Yücel Kurşun, Münevver Antzack

Hukuki bir terim olan mütemmim cüz, bütünü tamamlayıcı ve olmazsa olmaz parça anlamına gelmektedir. Tıpkı bir gözlüğün ve camlarının birbirinin ayrılmaz parçası olduğu gibi. Gözlüğü camları olmadan, camları gözlük olmadan görmek için bir araç olarak kullanamayız. Ya da arabamızı ruhsatı olmadan kullanamıyoruz.

 

Burada bir teşbih yaparak günümüzde maske kullanımından söz etmek istiyorum. Pandemi günlerinde öncelikle kendimizi korumak amacıyla maske takıyor, maskesiz sokağa ve kalabalık ortamlara çıkamıyoruz. Üstelik, kanun aracılığıyla da maskesiz çıkmanın bedelini yüksek bir ceza ile ödemek durumundayız. Tıpkı ehliyetsiz ve ruhsatsız araba kullanamayacağımız gibi. Artık yüzümüzün doğal ve de sosyal bir parçası haline gelmiş durumda maske. Bu seçki günümüzden geleceğe maskeyle ilişkimizin durumunu göstermesi düşüncesiyle yapıldı.

Duvarlarımızın süsüydü masklar
Portmantomuzdaki dönüşüm
Koronanın askerleri gibiydik
Tedirginlik yansıdı gözlerimizden
Kısa mesafeli yolculuk hidrojen soluttu bize
Afişteki gülüyor, ya biz?
Araçlarımızın yeni aksesuarı
Güvercinler korur
Paramparça
Korkulu rüyamız
Kendimiz de kullandık
Eserlere de taktık
İş yaşamımızda da mütemmim cüz
Biri taksa olmuyor, ikisi de kullanacak
Bakışlarımıza nasıl da yansıdı
Kalabalıkta bir şey olmazmış, yeter ki maskenizi takın
Kapandık evlerimize, dışarıdan gelecek havadan bile tedirgin
1/1