top of page

BEŞİNCİ ÜLKE

Canan Mengün / Neu-Isenburg, Almanya

Bu hikâye son bir yıl içinde 4 farklı ülkeden 5. ülke Almanya Neu-Isenburg’a gelen dört insan üzerinden anlatılmaktadır. 3’ü AuPair olarak, 1’i evlilik nedeniyle bu ülkeye gelir. Almanca öğrenmek üzere gittikleri okul bu dört insanı buluşturur.  Korona nedeniyle tüm Almanya’da olduğu gibi kendilerinin gittiği okulda da 17 Mart tarihinde eğitime son verilir. 18 Mayıs 2020’de okulların açılmasıyla birlikte tekrar görüşmeye başlarlar. 

 

Dieynaba Sy (26): Afrika kıtasının en batısında Atlantik Okyanusuna 531 km kıyısı olan Senegal’den 9 ay önce Almanya’ya geldi. Ülkesinde ekonomi okudu. AuPair olarak çalıştığı evin çocuklarıyla ilgilenmek dışında, kendi odasının ve tüm evin temiz tutulmasıyla ilgilenmektedir. Ekonomik nedenlerle Dieynaba’nın annesi Almanya'nın bir başka şehrinde, babası ise İtalya’da yaşamaktadır.   Eskiden insanların köle olarak çalıştırılmaya getirildikleri topraklarda, şimdi Kapitalizmin herkesi birer “gönüllü köle” olarak çalıştırdığını ifade etmektedir.

Aşçılık okumak ve Almanya’da bu alanda çalışmak istiyor. 

 

Nikoletta Hencz (28): Orta Avrupa'da bulunan Macaristan’dan 1 yıl önce Almanya’ya geldi. Memleketinde turizm okudu. AuPair olarak çalıştığı evde haftada bir tüm evi temizlemek ve haftada 3 kez tüm aileye yemek yapmak dışında evin çocuğu Nini’ye Macarca dersler vermektedir. 

Baskıcı, otoriter bir yönetimin iş başında bulunduğunu düşündüğünden ülkesine dönmek istemiyor.

Nikoletta, Almanya’da Organizatör olarak çalışmayı planlıyor.

 

Nune Grigoryan (22): Asya'nın Güney Kafkasya bölgesinde bulunan Ermenistan’dan 1yıl önce Almanya’ya geldi. Ülkesinde pedagoji okudu. AuPair olarak çalıştığı evde haftada 3 kez ev temizliği, her gün kahvaltı hazırlığı, arada yemek yapmaktadır. İnsanların ölmesinin kendisini çok üzdüğünden bu dönemde doktor olmayı çok istemiş. En çok, yakınlarıyla olmak üzere kucaklaşmayı özlemektedir. 

Nune Ermenistan’a dönüp Almanca öğretmeni olarak çalışmak istiyor.

 

Canan Mengun (31): Asya ve Avrupa kıtaları üzerinde bulunan Türkiye’den 1 yıl önce eşinin işi nedeniyle Almanya’ya geldi. Ülkesinde iktisat okudu. Bu dönemde en çok, yolların kapalı olmasına üzülen Canan, siyasi atmosfer nedeniyle yakın zamanda ülkesine dönmeyi düşünmüyor. Fotoğrafla ilgilenmektedir.

Almanya’da mesleği ile ilgili bir alanda çalışmayı düşünüyor.

Editör: Yusuf Aslan

bottom of page