top of page

KORONAFOBİ

Editör: Esin Koç

Fotoğrafçılar: Ayla Güvenç İmir, A. Nur Türk, Biriziana Erişmil, Burcu Şafak, Duygu Öksüz, Güldehan Yoğurtçu, Gülsel Şeker, Hatice Ayaksız, Hilal Onaç, İlknur Baltacı, Serpil Gönüllü, Sinem Erdoğan

Baharın ilk günlerinde, dışarısı ne kadar da davetkar.

Felaketin 12. günü ve ben evden çıkamıyorum.

Huzur bulduğum evim, artık bir korku tüneli gibi.

Tüm uyku düzenim bozuldu. Oysa iyi uyumalıyım.

Virüs bir şekilde bana ya da sevdiklerime bulaşır mı?

Hissettiklerim ölüm korkusu mu? Yaşama içgüdüsü mü? 

Kapana kısılmış gibiyim. Baş edebilecek miyim? 

 

Tüm bu düşünceler beni derin bir kaygı havuzunun dibine çekiyor. 

Saatler geçmek bilmiyor... 

Bu bilinmeyen daha ne kadar sürecek? 

 

Boğuluyorum...

yeni normal

YENİ NORMAL

Editör: Esin Koç

Fotoğrafçılar: Ayla Güvenç İmir, Çetin Karaşahin, Fatmagül Mercan, Hüseyin Can, İmran Atasal, Nazile Bolat, Seçkin Yenici, Şerife Efe Yekta, Zehra Soydan

Mart 2020’ de Covid 19 ile birlikte maske kullanımı hayatımıza girdi. Kendimizi distopik bir filmin içinde hissetmeye başlamışken, ilk günden itibaren, firmalar, hayatımıza zorunlu giren diğer ürünlerle birlikte maskelerin de fiyatlarını artırdılar. Cerrahi maskelerin yanında; nano maske adı altında virüsün bulaşmasını önleyeceği iddia edilen maskeler üretildi ve çokça satıldı. Markalar farklı desenlerde maskeleri satışa sürdüler. Problemden kar sağlamaya çalışan kapitalist trajediyi çok yakından izledik.

 

Devlet, maske satışını yasaklayarak, ücretsiz olarak dağıtmaya karar verdi. Tüm bu olup biteni engellemek isterken, siyasi organizasyon hataları çoğu kişiye maskelerin ulaşmasını zorlaştırdı. Sonunda fiyat kotası ile satış serbest bırakıldı.

 

Bizi virüsten ne kadar koruduğu tartışmalı olan maskelere aradan üç ay geçmiş olmasına rağmen alışamadık. Ancak yine de koruduğunu ümit ederek kullanıyoruz. Covid 19 un bundan sonra hayatımızda hep olacağını düşünürsek ve ne zaman tam bağışıklık kazanabileceğimiz henüz belli değilken; maskeler yaşamlarımızın yeni normali olma yolunda ilerliyor.

İzin günü

İZİN GÜNÜ

Editör: Esin Koç

Fotoğrafçılar: Afife Yıldız, Berkant Akbacak, Selen Özer Günday, Şule Baycan, Pınar Şener Köse, Zehra Soydan

Mart 2020 de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Covid 19 vakalarına rastlandı ve hasta sayısı hızla artmaya başladı. Yüksek risk grubu olarak adlandırılan 65 yaş üstündeki kişilere sokağa çıkma yasağı konuldu. Hareketsizlik ve özgürlüklerinin kısıtlanması nedeniyle yaşayacakları fiziksel ve psikolojik sorunlar çokça tartışıldı. 

 

Yaklaşık 50 gün evlerinden dışarıya çıkamadılar. 50 gün sonra ilk olarak Pazar günleri dışarıya çıkmalarına izin verildiğinde, parklarda özgürlüğün tadını çıkarttıkları ilginç görüntüler oluşturdular.

bottom of page