top of page

DUVARIN İÇİNDE

Beste Kaçmaz

İstanbul

Barınma insanın en temel ihtiyaçlarındandır. Çok eski zamanlarda barınma ihtiyacını karşılamak için insanlar ağaç kovuklarında, mağaralarda yaşamışlardır. Günümüzde barınma yerleri olarak evler kullanılmaktadır.


Günümüz şartlarında konutların kutsallaştırılmakta ve toplumsal bir hafıza ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeri geldi evlerin içine hayaller koyduk, yeri geldi hayallerin içine ev koyduk. An oldu en güvensiz alanımız “doğal afetler” oldu, yeri geldi en güvenilir sığınağımız.


Bu süreçte en güvenilir yerin evimiz olduğunu söylendi ve duvarların içinde kendimizi güvende hissedebileceğimiz de söylendi. Peki kendimizi duvarın içinde güvende hissediyor muyuz? Yalnızlık olgusunun bu süreçte nefesimizi kestiği, alışkın olmadığımız bir sürecin içinde bulduk kendimizi. Üretmeden sürekli bir tüketim girdabının içinde. Dünyaya olan yaklaşımımızın bu süreçte nasıl değiştiğini, duvarın içindeki karamsarlığımızın bizi nasıl ele geçirmek istediğini ve normalleşme zamanı gelince ilk adımın nasıl olacağını bu proje ile anlatmak istedim.

Editör: Murat Germen

bottom of page