top of page

İNSANIN KRİSTALİZE FORMU

Deniz Cengiz

İstanbul

I
Virüsler, üzerlerinde yaşayabilecekleri bir konakçı bulduklarında onun genetiğini kullanarak kendi DNA’sını kopyalar, içeride çoğalır ve çoğu zaman konakçının ölümüne sebep olurlar.

İspanyol gribi virüsü 50 milyondan fazla insanın ölümüne sebep oldu.
Covid - 19 virüsün sebebi olduğu ölüm sayısı bugün itibariyle 510 bini geçti.

Fakat virüsler, herhangi bir konakçı üzerinde değilken, kristalize formdadırlar ve zarar vermezler.

II

Diğer tüm canlılar gibi doğan, büyüyen, ve ölen insanoğlu, doğum ve ölüm arasında okur, öğrenir, dinler, değişir, inşa eder, yıkar, sevişir, savaşır, uçar, uzaya gider, aya ayak basar, aç kalır, obez olur, hayvan yer, hayvan sever, kurban eder.

Virüslerden farklı olarak kendi DNA’sını kopyalamak için bir başka canlıya ihtiyaç duymaz. Gücü kendi içinden gelir ve onu kullanmakta tereddüt etmez.

Hiroşima’ya atılan atom bombası 80 bin kişinin hayatını aynı anda sonlandırdı.
Her yıl ortalama 9 milyon insan açlıktan ölüyor.
Her yıl sadece Amerika’da 1 milyondan fazla çiftlik hayvanı öldürülüyor.

III

Yaşadığımız pandemi insanoğlunu içine döndürdü. Aslında tam da Seneca’ nın dediği gibi “Hasta olduğumuz için değil, hayatta olduğumuz için öleceğiz.” Hayatımızın spoiler ı bize en başından verildi. Derdimizin ölüm değil, yaşam olduğu ortaya çıktı. Peki tek kişilik hayatlarımızda kaç kez yaşama, yaşatmaya oy verdik? Sonucu öldürmeye çıkan bir eylemden vazgeçebildik mi? Diğerkamlıktan olabildiğince nasiplendik mi? Bizim elimize batmadan o iğnenin acısını hissettik mi? Kendimizle baş başa kaldığımızda ya da belki de kendimizle baş başa kalmak zorunda kaldığımızda zor soruları sormaya cesaret edebildik mi? Ve asıl soru şu; doğru cevapların peşine düşüp hayatımızı zararsız bir forma dönüştürebildik mi?

Editör: Kamuran Feyzioğlu

bottom of page