top of page

SESSİZ ŞEHİR

İdris Aydın

Ankara

Fotoğraf, toplumsal ya da bireysel hayatlarımızdaki belgeleme-tanıklık ve kaydetme aracıdır. Bu araç sayesinde hayatımıza-inançlarımıza ve taraf olduğumuz bir dünyaya kapı aralarız.

Korona günlerinde de böylesi tarihsel bir sürecin tanıklığını yine fotoğraf üzerinden belgelemek ve bir arşive dönüştürmek düşüyle sokaklara adım attık. Sokaklar tüm hayatımız boyunca bizler için sosyalleşme-itiraz etme ve hayatı yeniden dönüştürmenin alanlarıdır. Yaşadığımız şehrin sokaklarında yaşanmışlıklarımızdan bir tarihsel bellek oluşur. Yine bu şehrin sokaklarında itirazlarımız için yan yana geliriz. Ve yine bu sokaklardaki mekanlarda sohbetlerimizle dertlerimizi ve sevinçlerimizi paylaşırız.

Pandemi ile başlayan izolasyon süreci özellikle sosyal mekanlarımızda kentin her sokağında bir tecrit ve sessizliği hakim kıldı. Bu sessizliğin tanıkları olmak ve bu sessizliğin hepimiz için bir yeniden sorgulama ve korona günleri sonrasına yeni bir hayata kapı aralamasını düşlemek ve görüntülemek fotoğrafın payına düştü. Korona günlerinde de “evde kalamayanlar” ile sokaklarda buluştuk. Sokakların sessizliğini bir tek onlar bozuyordu, hayatları bir virüsün ucunda salınmakta olan da onlardı.

Bu sürecin yaşantımızdaki buluşma mekanları ; sinema, tiyatro, kafeler ve diğer uğrak yerlerimizin sessizliğine tanıklık ettik. Sokakların sessizliğinde, ağız dolusu güldüğümüz zamanları özledik. Bir dostla, sevgilimizle, aileden biriyle bir etkinlikte, bir mekanda buluşmayı özledik. Tekrar buluşacağımıza dair yazılarla kapatılmış mekanlarımızda “kahkahalar atılacak ve bir kişi bile eksilmeyeceğimiz…” günlere ertelenen buluşmaları özledik. Yan yana duracağımız,” sosyal mesafe” günlerinin bittiği, yeni bir dünyada olmayı özledik. Dayanışma ile çoğalttığımız karantina günlerindeki bu güzel duygunun, daha güzel bir dünyaya umut olmasını özledik.

Tüm özlemlerimizi fotoğraf karelerinde, kimi zaman sokaklarda, kimi zaman mekanlarda “sessizliği dinlerken” daha bir çoğalacağımız günlerin düşlerine yatırdık. Bu özlemle geçen karantina zamanlarında yeniden öğrendiğimiz dayanışma ruhuyla;

Bir şehre ve bir sese yeniden kavuşacağımız günlere…

Editör: Hüseyin Yılmaz

bottom of page