top of page

NEFES ALAMIYORUM

Mehmet Ali Yükselen

İstanbul

Bugün insanlığın ortak çığlığı ‘’Nefes Alamıyorum’’. Amerika’nın Minnesota Eyaleti’nde George Floyd’un son nefesindeki sözcükler.

Tüm dünya Korona Hastalığı ile mücadele ederken, hastalar nefes alamaz ve hayata veda ederken, insanlığın kadim hastalığı ırkçılık yeniden öne çıktı. Sadece ten rengi değildi bugün insanları sokaklara döken. İnsanlığa nefes aldırmayan şey ırkçılığın yanında dünyanın her köşesindeki işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik, ötekileştirme, insan hakları ihlalleri ve erişemedikleri sağlık hizmetleri gibi birçok başlık.

Biz sağlık çalışanları da Nefes Alamıyoruz. Ama ne yazık ki bunun tek nedeni yüzümüzü kaplayan maskeler, giydiğimiz tulum ve gözlükler değil. Sağlıkta şiddet, liyakatsiz yöneticiler, ücret adaletsizliği, iş güvencesi, ağır çalışma koşulları, ekipman yetersizliği, gelecek kaygısı ve birçok neden sıkıyor boğazımızı. Bize nefes aldırmayanlar arasında ne yazık ki en masumu sanırım Korona. Aşı bulunacak ve iyileşeceğiz. Kalan diğerleri için de son nefesimize kadar mücadele vereceğiz.

George Floyd’a ve tüm kaybettiklerimize minnetle, saygıyla.

Editör: Sinan Kılıç

bottom of page