top of page

PANDEMİDE SEMT PAZARCISI

Mesut Erkoyun

Aydın

Korona sürecinin etkilerinin görüldüğü yerlerden biri de semt pazarları oldu. Aydın’daki pazarlarda da, tüm Türkiye’de olduğu gibi 4 Nisan’da eldiven ve maske kullanımı zorunlu hale getirilmişti. Hijyen kurallarına uyulmasının büyük önem taşıdığı semt pazarlarındaki bu uygulama pazar esnafının ilk günlerde zorlanmasına neden olduysa da kısa sürede benimsendi.

Halkın taze meyve ve sebze ihtiyacını salgın tehdidine karşın pazarlardan sağlamaya devam ediyor olması toplum sağlığı bakımından büyük bir risk taşıyordu. Bu riski azaltmanın yollarından biri kamu kurumları aracılığı ile pazar alanlarının dezenfektasyonu idiyse, diğeri de hem alışverişe gelenlerin, hem de satıcıların fiziksel mesafeye dikkat etmeleri ve maske, eldiven kullanmaya özen göstermeleriydi.

Aydın’daki belediye ekipleri de bu önlemlere uyulması için sıkı bir denetim uygulamışlardı. Pazarcılar bir yandan maske ve eldiven kullanırken, bir yandan da alışverişe gelenlerin ürünlere dokunmamasını sağlayıp eldivenli elleriyle meyve ve sebzeleri torbalara dolduruyorlar, böylelikle mümkün olabildiğince hijyen kurallarına uymaya çalışıyorlardı.

Haziran ayının ortalarından itibaren her alanda görülen korunma tedbirlerindeki gevşeme pazarlara da yansıdı. Ülke çapında pazar esnafının bir kısmı maske ve eldiven kullanımını bırakınca 19 Haziran’da Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelleyerek tedbirlerin sıkılaştırılması konusunda uyarıda bulundu.

Pandemide Semt Pazarcısı çalışmasında, Aydın’da kurulan pazarlarda tezgâh açan esnafın hijyene verdiği önem ve salgın sürecine yaklaşımları ele alınıyor.

Editör: Yücel Tunca

bottom of page