top of page

ONUNCU KÜR

Nejla Can Güler

Ankara

2018 yılında kanser teşhisi ile önce ameliyat olan sonra kemoterapi süreci devam ederken hastalığın metastaz yapması üzerine ikinci bir ameliyat geçirerek yeniden kemoterapi sürecinin içinde buldu kendisini Kaan Aksoy.

Her türlü enfeksiyona açık olduğu bu dönemde Kovid19 salgını onun ve ailesinin yaşantısını ve kemoterapi işlemlerini daha da zorlaştırdı. Her kemoterapi günü yaşanan stres ve korku onların daha fazla önlem almasına neden olmakta. Kemoterapi uygulamasından sonra aile hekimliğinde 5 gün iğne uygulaması (içeri alınmadan Hekimliğin kapısı önünde) yapılmaktadır. Bir hafta aradan sonra aynı işlemler tekrarlanmakta. Yaşanan korku alınan çok daha sıkı önlemlerle giderilmeye çalışılmakta.

“Son iki kür ve son bir ay” diyerek direniyor Kaan. Her bir önlemi en ince ayrıntısına kadar düşünerek işleri yürüten eşi Yeşim aynı zamanda Kaan’ı ve kendini keyiflendirmek için küçük ayrıntılara dikkat ederek kendilerini motive etmekte. Hayatın getirdiklerini kabullenerek, mücadeleden vazgeçmeden, yaşama sarılarak geçirdikleri bu zor günlerde korana virüsü ile de mücadele etmenin ve hatta onunla eğlenmenin yollarını da bulmaktalar.

Nejla Can Güler
Nisan-Mayıs-Haziran 2020/Ankara

Herkesin farklı koşullarda ve farklı duygularla yaşadığı Covid-19 Pandemi sürecinde, önemli hastalıklarla mücadele eden insanların sorunlarını yansıtmak, duyarlılığı artırmak istediğim bu çalışmamda bana bu imkanı veren, destekleyen Kaan ve Yeşim’e sonsuz teşekkür ederim.

NOT: Kaan’ın bu dönemde en yüksek düzeyde korunması gerektiğinden, eviçi çekiminde, kurguladım karelerde, Yeşim Aksoy’un desteğini aldım.

Editör: Handan Saygon Dayı

bottom of page