top of page

YENİ BAŞLANGIÇLAR

Nergiz Köleli

Kuşadası, Aydın

Hamdi Bey ile kısa süren bir evlilikten sonra arkadaşlığa dönüşen bir birliktelik başladı. Emekli Deniz Subayı olan Hamdi Bey yılın yaklaşık altı ayını yurt dışında gemilerde başmühendis göreviyle çalışarak geçirmektedir. Korona salgını başlamadan bir ay önce yurt dışından yeni gelmişti.

Gemilerdeki zor çalışma koşullarından sonra bu salgın sürecinde evde olmaktan mutluydu. Eski bir asker olması nedeni ile zor şartlarda neler yapılabilir konusunda kendini ve ev yaşamını planladı. Ama en önemlisi beni kırmayarak sigarayı bıraktı, en zor olan buydu sanırım.

Market alışverişlerini, su ihtiyaçlarını eve sipariş yaparak çözümledik. Akşamları geç saatlerde çöp atmaya gidip gelmekten başka elli iki gün evden hiç çıkmadık. Sonraları alışveriş için pazara, markete, dışarı çıkmaya başladık. Tek üzüntümüz Çanakkale Lâpseki ‘deki annesinin yalnız olmasıydı.

Seyahat yasağının kalkmasını bekleme sürecinde, sırada bekleyen kitaplar okunmaya başlandı. Boş durmayı pek sevmeyen Hamdi Bey bir İspanyolca dil programını cep telefonuna indirilerek, İspanyolca-İngilizce dil öğrenimine başladı.

Şehirlerarası kısıtlamaların bitmesi ile birlikte Kaymakamlıktan alınan 65 yaş üstü için seyahat izin belgesi ile anneyi Çanakkale /Lâpseki’ den getirmek üzere yola çıkıldı,48 saatlik izin sürecinde anne alındı ve ikamet ettiğimiz Kuşadası’ na getirildi. Annesi sevdikleriyle birlikte mutlu ve huzurluydu.
Pandemi sürecinde daha önce kuramadığımız iletişimi kurmaya başladık. Birbirimizi anlayamadığımız noktaları daha iyi değerlendirdik. Bu küçücük virüs bizi eve hapsederken yaşamda nelerin önemli olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı oldu.

Editör: Aykan Özener

bottom of page