top of page

VERY IMPORTANT

Nilgün Yoldaş Atila

İzmir

“Bütün hayatımızı,aslında yapmaktan başka çaresi olmayan şeyleri rızamızla seçmeyi öğrenmekle geçiriyoruz”
Yerdeniz Büyücüsü / Ursula K. Le Guin


2019 Aralık ayında “very important”başlığı ile mail kutularımıza bir mesaj geldi.COVİD 19 ile başlayan cümleler, bizden çok uzakta bir masal ülkesine yapacağımız seyahatlerimizin kısmen kısıtlandığından,geçici bir durum olduğundan bahsediyordu.Bir süre sonra Covid 19’un sadece seyahatlerimizi kısıtlamayacağını öğreneceğimiz günlerde böylece başlamış oldu.

Kapitalizmin yeni Virüsü Covid-19

Virüs ile mücadele, mesafe üzerine kurulurken fabrikalarda,işyerlerinde çalışanların ayak izlerini takip ederek devamlılığını sürdüren, insanları daha da yalnızlaştıran Covid-19 işciler, emekçiler üzerinde yaşam alanlarını sınırlayarak yayılmaya devam ediyor.

Çizilen her çizgi,takılan her maske, konulan her kural yıllardır doğadan, insandan, yaşam alanlarından uzaklaştığımız Dünya’da, kendine yeni çıkış yolları arayan Kapitalizmin gizemli virüsü sayesinde gitgide daha da yalnızlaşıyoruz.

Fabrikanın sınırları belirlenmiş yürüme parkurlarından, dezenfektan kokusu sinmiş ofislerinden, mahalle aralarındaki gizli bahçelere, ağaçların dallarına konmuş bahar çiçeklerine, yürüdüğüm ıssız günlere, maviye çıkan tüm yollara, en çok da beni bekleyen Ali ve Ege’ye…

Editör: Orhan Cem Çetin

bottom of page