top of page

DİLARA LGS'YE HAZIRLANIYOR

Metin Ekinci

İstanbul

Dilara benim kızım. Bu sene LGS’ye hazırlanıyor. Yani “Lise Giriş Sınavı” denilen zorlu bir maratonun içinde… Bu süreç o ve tüm yaşıtları için oldukça zorlu geçiyor.

Korona dolayısıyla kapanan okulun yerini alan çevrimiçi okul sistemi, farklı kurumlarca yine çevrimiçi olarak yapılan deneme sınavları, sınava hazırlık için tekrar edilen dersler ve çözülmesi gereken binlerce test sorusu ile uğraşıyorlar. Ayrıca yaklaşık 2 aylık bir süre boyunca bir de üzerlerine “18 yaş altı için evden çıkma kısıtlaması”nın getirdiği baskı eklendi. 

“Korona Günlerinde Fotoğraf” projesinde Dilara’nın LGS’ye hazırlık sürecini fotoğraflayarak, onunla aynı sıkıntıları yaşayan gençler adına tarihe küçük bir not düşmek istedim.

Editör: Sevil Alkan

küçük

KÜÇÜKYALI PAZARI

Metin Ekinci

İstanbul

Küçükyalı, İstanbul’un Anadolu yakasında genellikle orta halli insanların yaşadığı semtlerden biridir. Pazar yerleri o semt insanlarının birbirleri ve pazar esnafı ile ilişkilerini, ürün seçerken sergiledikleri davranışlarını gözleyebildiğiniz açık ve büyük bir laboratuvar bir bakıma… 


Küçükyalı Pazarı’nda insanlar maskelerini takıyor, olabildiğince sosyal mesafeye dikkat etmeye çalışıyor. Fakat sokak aralarında kurulan ve pazar tezgâhları ile iyice daralan bir yerde bu pek mümkün değil. Yine de yan yana geçerken diğerine yol veriyor, çarpışmamaya özen gösteriyor ve gerektiğinde sıraya geçiyordu.


 Artık yeni normalimiz olan bu tip görüntülerin yanı sıra, önceki zamanlardan kanıksadığımız normallerimizden olan, “pazar dağıldıktan sonra geride kalanları karıştırarak yenilebilecek şeyler bulmaya çalışan insanlar”a da rastlayabiliyorsunuz. 
Görünen o ki pandemi süreci öncesi ve sonrası ile İstanbul’da her şey “normal” gidiyor. En azından Pazar yerlerinde…

Editör: Sevil Alkan

bottom of page