top of page

İÇERİSİ

Performans Videosu

Özlem Kanat Örneksoy  / Eskişehir

Evlilik, aile hayatı ve annelik gibi toplumun dayatmalarından kurtulamayan, sıkışmış kadının hikayesi bu…


Bir gün bir binada bir niş gördüm. Sanki önceden açık olan bir pencere kapatılmıştı. Kadın olarak yaşarken kapatmak zorunda bırakıldığımız kapılar pencereler gibi… Sonra oraya bir ben yerleştirdim. O nişe sıkışmış çıkmaya çalışan bir ben. Bir o köşeye bir bu köşeye korksa da  hiç yılmadan devam edip çıkış arayan bir ben.


Evde kaldığımız bu günlerde kapattığım nice pencereleri gördüm. Bir gün  o pencerelerden tekrar ışık girmesi ümidiyle…

Editör: Gölnur Cengiz

Sıfırlanma

SIFIRLANMA

Özlem Kanat Örneksoy  / Eskişehir

Bir içe dönme hikayesi …

Kendimi kısıtlanmış hissetmiyorum. Aksine belki tuhaf gelebilir daha özgür hissediyorum. Korona’dan önce akışta bir yere tutunabilmek için çırpınıp duruyordum. Şimdi ise para, mevkii, statü, başarı, güzellik, kabul görme... sanki hiçbir şey eski önemini taşımıyor, sadece var olmaya çalışıyorum… Var olan sıfatlarımın hepsi sıfırlandı. Kendime  kavuştum, kucaklaştım, sarıldım. 

 

Korona en derindeki  ‘ben’in dışarı çıkmasını sağladı. Evet belki sokaklara çıkamıyorum, istediğim zaman bir yere  gidemiyorum ... ama artık toplumun dayattıklarından uzak, kendimi ötelemeden, kısıtlamadan, unuttuğum özlem ( ben ) özgür! 
 

Fotoğrafın kolay çekilip hızlı tüketildiği, uçucu bir dijital kültürü yaşıyoruz. Korona ile birlikte daha da sanallaşan dünyada Cyanotype baskı tekniğini kullanarak fotoğrafta da bir içe dönüş yaratmak istedim.

Editör: Gölnur Cengiz

Deniz Korona Günlerinde

DENİZ KORONA GÜNLERİNDE

Özlem Kanat Örneksoy  / Eskişehir

Değişik bir zamana tanıklık ediyoruz. Biz büyükler her şeyin fazla farkında ve endişeliyken çocuklar bu olaya nasıl bakıyordu?

 

Bir çocuğun gözünden Korona günlerine bakmak istedim. Çocuklar hep “Sen anlamazsın daha küçüksün!” denilen ama en çok anlayanlardı belki de. 

Peki çocuk olsam nasıl anlatırdım bu günleri, nasıl görürdüm? Tabi ki masallarla… 

Yeğenimle bir haftadır beraberiz ve bana çok şey anlattı. Çocuk olup  bu kadar farkında olmamak da istedim, büyüyüp parklara çıkabilmek de… böyle günlerde, her şey gibi  çocuk olmak da  zor şeydi… 
 

İki yaşındaki yeğenim Deniz ‘in  gözünden  Korona günlerine bir bakış …

Editör: Gölnur Cengiz

bottom of page